Product Details
Upgrade your sink with this sleek Bathroom Basin Faucet, designed for both style and reliable performance. The modern design complements a variety of bathroom décors while providing smooth and precise water control.
Made from durable, corrosion-resistant materials, this faucet is built to withstand daily use while maintaining its polished look. The efficient water flow helps reduce splashing and supports water-saving performance.
Easy to install and compatible with most standard bathroom sinks, this basin faucet is a practical and stylish addition to any home bathroom.
Additional information
| Weight | 1.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 25 × 8 cm |
| Brand Name | Bagnolux |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Housing Material | Brass |
| High-concerned chemical | None |
| Valve Core Material | Ceramic |
| Type | Basin Faucets, Ceramic Plate Spool, Bathroom Sink Faucet |
| Number of Handles | Single Handle |
| Feature | None |
| Hot & Cold Water | Yes |
| Style | Contemporary, Single Holder Dual Hole |
| Is Smart Device | No |
| Certification | None |
| Faucet Mount | Widespread |
| Weight Per Package | 2.1-3kg |
| Model Number | 1085 |
| Limited Faucet Warranty | Lifetime year |
| Spout Style | Round |
| Limited Finish Warranty | 1 year |
| Suitable | Bathroom/ Hotel |
| Color | Matt Black, Chrome Silver, Bronze, Gloss White, Burnished Gold, Rose |
| Spout | 360 Swivel |
| Rough-In Valve | Included |
| Aerator Type | Vandal resistant by design |
| Water | Hot And Cold |
| Cover Plinth | Big |
| Packaging | Contains Accessories |
| Bathroom sink faucets | Hot and cold water faucet |
| Water Saving Basin Mixer Tap | Hidden basin faucet |
| Drehbar oder nicht | Ja |
| Types | Mixer |
| Range of use | Bathroom |
| Open method | Pull up |
| Functional category | Basin faucet |











Reviews